piątek, 6 listopada 2020

Gra z figurami geometrycznymi

Drogie przedszkolaki!

Poniżej znajdziecie link do gry online, w której Waszym zadaniem będzie układanie różnych obrazków z figur geometrycznych. 


Powodzenia!

Geometryczne królestwo

Drogie dzieci!

Kwadratowe ważki i okrągłe banany? Czy to możliwe? 
Wysłuchajcie opowiadania, w którym przeniesiecie się do geometrycznego królestwa.


Po wysłuchaniu opowiadania o geometrycznych królestwach, udzielcie odpowiedzi na pytania:

Jakie były królestwa w opowiadaniu?

Gdzie znajdowało się królestwo kwadratowe?

Gdzie znajdowało się królestwo prostokątne?

Gdzie znajdowało się królestwo trójkątne?

Gdzie znajdowało się, królestwo kołowate?

Spróbujcie narysować któreś królestwo i podzielić się z nami zdjęciami.

Miłego słuchania :)






Bajka o figurach geometrycznych

Drogie dzieci!

Zapraszamy do obejrzenia bajki o figurach geometrycznych.
Po obejrzeniu odpowiedzcie na kilka pytań:
1. Ile figur wystąpiło w bajce?
2. Jakie kolory miały figury?
3. Gdzie ukryły się figury?
4. Kto opowiadał Wam o figurach?
Miłego oglądania! 🙂



czwartek, 5 listopada 2020

Zabawa matematyczna " Puzzle z figurami"






Zapraszamy Was do zabawy matematycznej "Puzzle z figurami" Dzięki nim utrwalicie sobie podstawowe figury geometryczne , które poznaliśmy w przedszkolu. Najpierw możecie pobawić się sami a potem z rodzeństwem lub z rodzicami i wspólnie szukać odpowiednich puzzli np. na czas. Do wykonania puzzli potrzebne będą:
-jednorazowe talerzyki lub koła,
- kolorowe kartki lub mazaki,
-nożyczki, klej.
Poproście kogoś z domowników aby narysował wam na kolorowych kartkach figury geometryczne: trójkąt, kwadrat, koło, prostokąt. Następnie spróbujcie wyciąć je sami lub poproście o pomoc. Wycięte figury naklejamy na talerzyki (jedna figura na jednym talerzyku). Jeżeli nie mamy w domu kolorowych kartonów, można narysować figury mazakami. Następnie rozcinamy talerzyki na kawałki w zależności od poziomu trudności. Możemy rozciąć tylko na pół lub nawet na kilka kawałków. Rozkładamy puzzle na podłodze, a następnie próbujemy dopasować pasujące elementy.
Życzymy Was miłej zabawy.



 


Zapraszamy do dzisiejszej zabawy pt. "jesienne zagadki". Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie zagadek. Waszym zadaniem będzie odgadnięcie o czym mowa i wskazanie właściwego obrazka. Jesteście gotowi? Zapraszamy do zabawy:-)

środa, 4 listopada 2020

Zadanie matematyczne

Drogie dzieci!

Poproście rodziców o wydrukowanie kart, na których znajdują się postacie z bajek. Następnie spróbujcie policzyć i zapisać ile postaci ukryło się w każdym okienku. 

link do druku kart: https://eduzabawy.com/karty_pracy/policz-obrazki/dzien-postaci-z-bajek/

Powodzenia!

Wciel się w postacie z bajek

Drogie dzieci!

Spróbujcie wcielić się w różne postacie z bajek wykonując poszczególne zadania:

1. Jesteś „Jak Kopciuszek”- masz za zadanie rozdzielenie grochu i fasoli. Potrzebne będą dwie miseczki i ziarenka różnej wielkości. Zamiast grochu i fasoli możesz użyć koraliki różnej wielkości, albo różnokolorowych klocków.

2. A teraz zamień się w „Kota w butach”- załóż największe buty jakie uda Ci się znaleźć w domu, mogą to być buty mamy lub taty :) i zrób w nich 10 kroków (tylko ostrożnie) :)

3. Teraz jesteś „Królewną śnieżką”- spróbuj wymyślić imiona dla wszystkich siedmiu krasnoludków.

4. „Trzy świnki”, wyobraź sobie że jesteś bohaterem tej bajki. Zbuduj z kart do gry domek świnek i zdmuchnij mocno tak, jak zrobił to w bajce wilk.
5. Teraz zapraszamy do bajki” Stoliczku nakryj się” Twoim zadaniem jest pomóc mamie przy nakrywaniu stołu do posiłku.

6. „Czerwony kapturek”- Twoim zadaniem jest wymienić rzeczy, jakie były w koszyku dla chorej babci.

Jesteśmy ciekawe czy udało Wam się wcielić w którąś z postaci. Koniecznie pochwalcie się zdjęciami :)

Zagadki

Drogie dzieci! 

Posłuchajcie uważnie zagadek i spróbujcie odgadnąć o kim mowa.


Powodzenia!



Dzisiaj mamy dla Was opowiadanie Marii Zemły" Czego wiewiórka się wstydziła? Usiądźcie wygodnie i poproście rodziców aby wam je przeczytali.

"CZEGO WIEWIÓRKA SIĘ WSTYDZIŁA? "

Jacuś rozglądał się po lesie i zobaczył wiewiórkę. Patrzy, patrzy i widzi, jak wiewióreczka Basia skacze z gałązki na gałązkę i zakrada się przez okienko do dziupli Rudej Kitki. Nie pukała, nie pytała i do dziupli się dostała. Pod nieobecność Rudej Kitki rządzić się tu zaczyna. W spiżarni zobaczyła pełne mieszki orzeszków i mówi do siebie: U Rudej Kitki orzeszków pełna dziupla a mi się w domu, co dzień zapas uszczupla. Wezmę sobie parę nie zobaczy wcale, a w domu przyda się orzeszków trochę. I Basia wzięła orzeszki bez pytania właścicielki. Miała już wchodzić, gdy zobaczyła na stole list kolorowy. Ciekawska Basia nie mogła powstrzymać ciekawości i nie myśląc wiele list, nie do siebie adresowany, otwiera śmiele. Na to wszystko wchodzi do swojego domu Ruda Kitka i zastaje scenkę nieprzyjemną wielce. Koleżanka czyta jej korespondencje. - Coś trzeba z tym zrobić” – myśli Jacuś. Jestem przecież leśnym skrzatem wszystkich zwierząt bratem. Wszedł więc do domu Rudej Kitki i tak mówi: - Basiu, tak nie można robić, nie czyta się listów nie do ciebie adresowanych. Każdy ma prawo do własnej prywatności. A to, że wzięłaś bez pytania orzeszki Rudej Kitki jest również bardzo złe. Wiewióreczka Basia bardzo się zawstydziła i swoją przyjaciółkę przeprosiła. Obiecała również więcej tak nie robić i cudzej własności nie przywłaszczać sobie. Na to Jacuś leśny skrzat wszystkich zwierząt brat mówi tak: - Dobrze żeś to zrozumiała i do winy się przyznała, ale żebyś to dobrze zapamiętała i winy swoje odpracowała, pomożesz małym wiewióreczkom ze starego dębu zebrać zapasy na zimę. Basia zgodziła się na propozycję Jacusia, za naukę pięknie mu podziękowała i serdecznie pożegnała.

Jak już wysłuchaliście opowiadania spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

-Jak miał na imię leśny skrzat?
-Kogo Jacuś zobaczył w lesie?
-Jak miała na imię wiewiórka?
-Do czyjej dziupli weszła Basia?
-Czy zachowanie wiewiórki w dziupli Rudej Kitki było właściwe?
-Dlaczego wiewiórka Basia bardzo się wstydziła?
-Co obiecała wiewiórka Rudej Kitce?


Następnie poproście rodziców o wydrukowanie kolorowanki wiewiórki  i według własnego pomysłu wyklej ją plasteliną, bibułą lub pokoloruj kredkami.

wtorek, 3 listopada 2020

Jesienny quiz

Drogie przedszkolaki!

Ostatnio jednym z głównych tematów była jesień. Pojawiło się dużo ciekawych informacji oraz ciekawostek związanych z tą porą roku. Dzisiaj możecie sprawdzić czy na pewno wszystko pamiętacie dzięki Jesiennemu Quizowi.

Zabawa ,,Maszynista"

Drogie przedszkolaki!

Pokażcie rodzicom jedną z naszych ulubionych zabaw ,,Maszynista". Oczywiście najlepiej jak w zabawę zaangażowana będzie cała rodzina :)


Miłej zabawy!


Eksperyment ,,Bańka w bańce"

Drogie dzieci!
Zapraszamy do wykonania magicznego eksperymentu. Jesteśmy ciekawi czy uda Wam się zamknąć bańkę w bańce:)
Do wykonania eksperymentu będziecie potrzebować:
- 1 łyżkę cukru,
- szklankę wody
- 2 łyżki płynu do mycia naczyń,
- słomkę
Do szklanki z wodą dodajemy łyżkę cukru oraz dwie łyżki płynu do mycia naczyń i dobrze mieszamy. Nalewamy troszkę mikstury np. na talerzyk, tace czy na blat kuchenny i rozprowadzamy palcami w kształt koła. Maczamy słomkę w szklance z miksturą i zaczynamy delikatnie dmuchać na nasze kółko na blacie. Gdy powstanie pierwsza bańka, delikatnie wyjmujemy z niej słomkę i ponownie zamaczamy w miksturze. Wkładamy słomkę delikatnie w naszą bańkę i bardzo delikatnie dmuchamy tak, aby powstała druga bańka w środku i gotowe!
Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
1. Jakie rzeczy wykorzystano w tym doświadczeniu?
2. Do czego była potrzebna słomka?
3. Ile było wody, a ile płynu do naczyń?
4. Ile baniek udało Wam się zamknąć w jednej dużej bańce?
Koniecznie pochwalcie się w komentarzach.
Miłej zabawy 🙂







Pączuszki z serków homogenizowanych

Zapraszamy do wykonania prostych, szybkich i bardzo smacznych pączuszków z serka homogenizowanego. Szybkie, niezawodne, delikatne i bardzo proste w wykonaniu! Poproś rodziców o pomoc. Wspólnie naszykujcie mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sól, olej, serki homogenizowane oraz jajka. W czasie odmierzania poszczególnych produktów postarajcie się o dokładne odmierzanie ilości danego składniku. Nie śpieszcie się, spróbujcie się nie rozsypywać. Życzymy Wam miłego kuchcikownia i smacznej degustacji. Pochwalcie się waszymi pączusiami. Poproście rodziców o wysłanie zdjęć pączusiów.

Zabawa z łyżkami

Zapraszamy do wzięcia udziału w grze zręcznościowej " Łyżeczki". Przygotujcie sobie 4 kubeczki, pompony, koraliki albo dary jesieni oraz 8 łyżek. Zabawa polega na wyłowieniu rzeczy z kubeczka następnie przekładaniu tej rzeczy z jednej łyżeczki na drugą tak aby na końcu przenieść ją do drugiego kubeczka. Spróbujcie najpierw sami poćwiczyć a potem zaproście do zabawy rodziców lub rodzeństwo. Obejrzyjcie filmik aby zobaczyć na czym polega ta zabawa:)

poniedziałek, 2 listopada 2020

Dokończ rysować jeżyka

Drogie dzieci!

Jeżyk Igiełka z naszego opowiadania wkradł się na kartkę papieru i koniecznie prosi Was, abyście dokończyli rysować wzorki!. Użyjcie do tego ołówka, kredek, mazaków, co tylko chcecie. Na koniec spróbujcie napisać u góry jego imię- Igiełka.


Miłej pracy :)

Jeżyk z jajek

Drogie przedszkolaki!

Pamiętacie opowiadanie o jeżyku Igiełce?.  Spróbujcie dzisiaj wykonać Jeżyka Igiełkę z gotowanych jajek.

Do wykonania jeżyka potrzebne nam będą:

-jajka ugotowane na twardo,

-pieprz ziarnisty,

-goździki.

Gotujemy jajka, następnie czekamy, aż wystygną. Obieramy je ze skorupek, to świetna zabawa, przy której ćwiczycie Wasze paluszki!.  Obrane jajka musimy przekroić na pół, przy tym kroku najlepiej poproście rodziców o pomoc. Następnie robimy jeżykowi oczka i nosek z pieprzu. Igiełkami będą nasionka goździków. A może Wy macie jakiś pomysł, z czego jeszcze można zrobić igiełki naszemu jeżykowi? Koniecznie podzielcie się z nami zdjęciami Jeżyka Igiełki :)

Miłej zabawy!










Opowiadanie o jeżyku

Drogie przedszkolaki!

Posłuchajcie opowiadania o pewnym jeżyku.

Jak już wysłuchacie to proszę powiedzcie nam:

1. O kim była bajka?

2. Jak miał na imię jeżyk?

3.Gdzie szedł jeżyk?

4. Kogo spotkał po drodze?

5, Po co jeżyk szedł lasem na łąkę?

6.O co poprosił jeżyk jabłoń?

7. Gdzie Igiełka postanowił zamieszkać na zimę?

8. Na jaką głoskę zaczyna się imię jeżyka?

9. Jakie jeszcze znacie rzeczy, których nazwa zaczyna się na głoskę I? 



Eksperyment "Jesienna pogoda"


Jesienią często pada deszcz dlatego zapraszamy do wykonania eksperymentu z rzeczy ogólnie dostępnych w domu (pianka do golenia, woda, barwnik, pipetka lub strzykawka czy łyżeczka). Zaobserwujcie jaki będzie efekt kiedy kropelki kolorowego deszczu spadną na piankę. Czy przedostają się one przez piankę? A jeśli tak to wolno czy szybko będą rozchodzić się po wodzie? Spróbujcie w domu sami wykonać taki eksperyment (oczywiście pod okiem osoby dorosłej :) )


Jesienne drzewa


Poćwiczmy nasze paluszki. Serdecznie zapraszamy do wykonania prostego drzewa lub innego obrazka z koreczków. Dodatkowo potrzebujemy np. dary jesieni, koraliki, pompony( wszystko to co może się zmieścić w koreczku) oraz pęsety lub łyżkę. Na czym polega zabawa? Obejrzyjcie filmik Jak myślicie jaki przedmiot łatwiej przenosić pęsetą do koreczka? kasztan, koralik, pompon czy ziarenka? Czy wygodniej wam wkładać czy wyjmować przedmioty z koreczków? Spróbujcie sami się przekonać.

Dokończ rysować grzybka



Kochane przedszkolaki!

 W bajce ,,Pod grzybem" jednym z głównych bohaterów jest grzybek. Spróbujcie wykonać specjalne zadanie z grzybkiem. Waszym zadaniem jest odwzorować symetrycznie na drugiej połowie kartki brakującą część grzybka. Podobne zadanie robiliśmy niedawno w przedszkolu, ale jeżeli potrzebujecie pomocy to poproście o nią rodziców. 

Owocnej pracy :)





Zabawka do ćwiczeń oddechowych ,,Deszczyk i parasolka"

Drogie Przedszkolaki

W naszej czytanej bajce ,,Pod grzybem" https://www.youtube.com/watch?v=LVINMzGs5pU cały czas padał deszcz. Zwierzątka musiały chować się przed nim pod grzybkiem. My, kiedy pada deszczyk możemy schować się pod parasolką, dlatego specjalnie dla Was mamy propozycję ćwiczenia oddechowego ,,Deszczyk i parasolka" z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanej zabawki.

Do przygotowania tej zabawki potrzebne są: woreczek foliowy, słomka, niebieski marker, gładka, niebieska bibuła, gumka recepturka oraz nożyczki.

1. Na woreczku rysujemy kształt parasolki.

2. Bibułkę rwiemy na drobne skrawki i wrzucamy do woreczka.

3. Koniec woreczka zabezpieczamy gumką recepturką- nie ściskamy zbyt mocno, bo trzeba tam jeszcze wsunąć rurkę.

4. U góry woreczka foliowego robimy nożyczkami niewielkie nacięcie- tak, aby nadmiar powietrza znalazł bezpieczne ujście.

I zabaweczka jest gotowa! Dmuchamy a skrawki niebieskiego papieru wirują niczym krople deszczu!









Bajka ,,Pod Grzybem"

Drogie dzieci!

Pamiętacie czytaną bajeczkę ,,Pod grzybem"?  


Posłuchajcie uważnie, co wydarzyło się w bajce i odpowiedzcie na pytania:
- Jaka pogoda był a w bajce?
- Jakie zwierzątka wystąpiły w bajce? Wymieńcie je po kolei od początku do końca i spróbujcie również wymienić je od końca do samego początku.
- Czy grzybek w bajce się jakoś zmienił? Jak się zmienił?
- Jak myślicie, jak to się stało, że wszystkie zwierzątka zmieściły się pod grzybkiem?
- Czy uważacie, że zwierzątka w bajce były pomocne? Dlaczego?

Życzymy Wam miłego słuchania :)



Zabawa matematyczna "Jeżyk"

Idzie jeżyk, mały jeżyk, jeżyk z kolców ma kołnierzyk.

Z kolców płaszczyk, z kolców szalik,

tylko nosek jak koralik.
Serdecznie zapraszamy do zabawy matematycznej pt" Jeżyk" Instrukcja zabawy umieszczona jest na filmiku. Życzymy miłej zabawy.  

Gimnastyka buzi i języka

Zapraszamy do logopedycznej zabawy z kostką do gry. Zaproście swoich domowników do wspólnej zabawy.

Zasady są proste: rzucacie na zmianę kostką i wykonujecie zadanie, które jest przypisane danej liczbie oczek.
Życzymy miłej zabawy.

🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲🎲